Global Poker Index: Jason Mercier Starter Som Nr. 1 I 2012

Global Poker Index

Hver uge udkommer Global Poker Index med en ny liste over de 300 bedste live turneringsspillere i Listen baseres på spillernes resultater de seneste 6 halvår. Den komplette liste over de bedste spillere i verden findes på hjemmesiden Global Poker Index.

Fra og med forrige uge er der sket ændringer i GPI scoringsystemet. Federated Sports + Gaming Chief Information Officer Eric Faulkner informerede PokerNews om ændringerne i forrige uge og forklarer hvorfor:

"This week marks the six-month anniversary of the Global Poker Index. As promised at the outset, the GPI model will be reviewed every six months and adjusted where necessary to reflect the changing landscape of live tournament poker. The first of these reviews occurs this week.

"One of the key features of the GPI is the cap on results that count towards a player’s score in each of the six half-year periods that the GPI scores. This cap is necessary to control for a player getting a high GPI score merely due to playing a higher than average number of tournaments. For the first six months of the GPI, there was a cap of three results that could count toward a player’s GPI score per period. The cap of three was determined by evaluating the average number of results per half-year period for the group of professional players defined as the individuals who qualified for The Epic Poker League.

"Now that the GPI has been operating for six months, the group of professional players has been redefined from the Epic Poker League qualifiers to the players in the GPI Top 300. Week to week, this group constitutes the most active players on the tour, so they are the most representative set to evaluate the cap on results. This redefinition of the consideration set of professional live tournament players, along with a general increase in live tournament play, resulted in an increase in the cap on results in Periods 1, 2 and 3 from the three highest scores to the four highest. The cap on results in Periods 4, 5 and 6 remains at three. The cap of the four highest scoring finishes for the most recent three periods, Periods 1 through 3, and the cap of the three highest scoring finishes for the three periods most distant, Periods 4 through 6, reflects the average number of cashes for the players in the GPI 300 across the entire 36 month period that the GPI measures."

Hvordan har dette ændret top 10?

Top 10 per 2. januar, 2012

RangeringSpillerTotal GPI sumÆndring fra forrige uge
1Jason Mercier3 015,080
2Erik Seidel2 851,80+1
3Bertrand “ElkY” Grospellier2 805,75-1
4Eugene Katchalov2 656,330
5Sam Trickett2 582,470
6Vanessa Selbst2 441,15+5
7Will "The Thrill" Failla 2432,32+1
8Shawn Buchanan2 430,85-2
9Matt Waxman2 395,23+1
10Sorel Mizzi2 374,73-3

Med det det nye system har Jason Mercier opnået en større føring på GPI. Mercier fortalte til PokerNews før han tog til Bahamas og PCA i forrige uge, at ”det ville være flot at kunne være nr 1 i et helt år”.

Velkommen på listen

Ti spillere er kommet ind på GPI listen i denne uge. Øverst blandt dem er Jacob Bazeley på plads nummer 248. En af Bazeley WSOP placeringer talte kun i periode 2, men grundet ændringer i systemet gælder den nu også med i periode 1, hvilket giver ham en komfortabel plads på GPI-listen.

Nye spillere til GPI

SpillerTotal GPI sumGPI Rangering
Jacob Bazeley1 129,41248
Brian Powell1 081,56277
Andrea Benelli1 080,02278
Maksim Kolosov1 066,87288
Dana Kellstrom1 066,81289th
Humberto Brenes1 062,05291
Ted Forrest1 061,53292
Denys Drobyna1 058,52293
Jason Wheeler1 053,64296
Faraz Jaka1 047,60300

Af spillere, som røg af listen denne uge var Brian Hawkins, Brian Rast, Daniel Idema, Jesse Martin, Josh Arieh, Matt Matros, Max Pescatori, Michael Pesek, Morten Mortensen, og Nick Grippo. Rast.

Hvem røg op og ned på GPI listen

Sean Getzwiller blev spilleren, som klatrede højest op af listen. Med en 35. plads ved $10 000 No-Limit Hold'em Six-Max Championship under 2011 WSOP, som kom til at gælde under periode 1, røg han hele 61 pladser op af listen.

Største klatrere

RangeringSpillerTotal GPI sumÆndring fra forrige uge
129Matt Stout1 392,51+41
150Sean Getzwiller1 337,10+61
163Brandon Meyers1 292,81+50
175Eric Baldwin1 267,66+23
177Barny Boatman1 261,79+24
179Per Linde1 260,34+23
180Daniel Neilson1 260,31+23
181David Parades1 258,32+23
197Vivek Rajkumar1 229,76+24

Største fald på listen

RangeringSpillerTotal GPI sumÆndring fra forrige uge
206Daniel Alaei1,211.30-86
214Justin Bonomo1,204.51-83
216Jesse Alexis Cohen1,201.83-81
217Thorsten Schafer1,201.06-75
218Daniel Reijmer1,198.79-92
219Barry Greenstein1,196.84-126
244Mike Binger1,134.98-120
264Russell Carson1,102.48-79
269Jon Spinks1,097.94-87
298Owais Ahmed1,048.34-110

PokerStars Caribbean Adventure er startet med $100.000 Super High Roller eventet, som med garanti vil skabe ændringer på GPI listen. Se hele listen på Global Poker Index.

More Stories

Relaterede spillere

Hvad mener du?