Lokal vinder Super Highroller i Macau foran stjernefelt

Stanley Choi

Så kom Macaus modsvar til World Series of Pokers $1.000.000-dyre One Drop-turnering. Buy-in kom dog ikke helt op i samme astronomiske højder, men $260.000 er også en slat.

Det trak 73 spillere til ved Macau High Stakes Challenge, og det var en god blanding af asiatiske rigmænd og vestlige pokerstjerner. Danske Gus Hansen havde selvfølgelig også fundet ved til den anden dyreste turnering i verdenshistorien, men måtte se de store præmiesummer glippe, da han bustede på en 21. plads.

Det lykkedes i stedet stjerner som Phil Ivey, John Juanda og Sam Trickett at spille sig til det profitable finalebord. Men det blev ikke én af disse, som løb af sted med sejren. Den tilfaldt i stedet den lokale Stanley Choi, som vandt foran en anden lokal, Zhu Guan Fai.

Og sejren bidrager med hele HKD$50.149.000 ($6.465.746) til Chois konto, mens pokerstjernerne må nøjes med de mindre summer.

PlaceringSpillerPræmie (HKD)Præmie (USD)
1Stanley Choi50.149.0006.465.746
2Zhu Guan Fai33.737.0004.349.735
3Nicholas Wong25.530.0003.291.601
4Tang Zheng17.324.0002.233.596
5John Juanda12.765.0001.645.800
6Lap Key Chen9.574.0001.234.383
7Sam Trickett7.750.000999.213
8Phil Ivey6.383.000822.965

Der var præmier til top-12.

More Stories

Hvad mener du?