888poker
New poker experience at 888poker

Join now to get $88 FREE (no deposit needed)

Join now
PokerStars
Double your first deposit up to $400

New players can use bonus code 'STARS400'

Join now
partypoker
partypoker Cashback

Get up to 40% back every week!

Join now
Unibet
€200 progressive bonus

+ a FREE Unibet Open Qualifier ticket

Join now

Lokal vinder Super Highroller i Macau foran stjernefelt

  • Mark JensenMark Jensen
Stanley Choi

Så kom Macaus modsvar til World Series of Pokers $1.000.000-dyre One Drop-turnering. Buy-in kom dog ikke helt op i samme astronomiske højder, men $260.000 er også en slat.

Det trak 73 spillere til ved Macau High Stakes Challenge, og det var en god blanding af asiatiske rigmænd og vestlige pokerstjerner. Danske Gus Hansen havde selvfølgelig også fundet ved til den anden dyreste turnering i verdenshistorien, men måtte se de store præmiesummer glippe, da han bustede på en 21. plads.

Det lykkedes i stedet stjerner som Phil Ivey, John Juanda og Sam Trickett at spille sig til det profitable finalebord. Men det blev ikke én af disse, som løb af sted med sejren. Den tilfaldt i stedet den lokale Stanley Choi, som vandt foran en anden lokal, Zhu Guan Fai.

Og sejren bidrager med hele HKD$50.149.000 ($6.465.746) til Chois konto, mens pokerstjernerne må nøjes med de mindre summer.

PlaceringSpillerPræmie (HKD)Præmie (USD)
1Stanley Choi50.149.0006.465.746
2Zhu Guan Fai33.737.0004.349.735
3Nicholas Wong25.530.0003.291.601
4Tang Zheng17.324.0002.233.596
5John Juanda12.765.0001.645.800
6Lap Key Chen9.574.0001.234.383
7Sam Trickett7.750.000999.213
8Phil Ivey6.383.000822.965

Der var præmier til top-12.

Hvad mener du?