Disse tre spillere skal kæmpe om 50 millioner i nat

October Nine

I 109 dage har pokerelskere over hele verden ventet i spænding frem mod det finalebord, som natten til tirsdag fandt sted i hjertet af Las Vegas. Her spillede 9 håbefulde spillere om videre avancement til tirsdag nats sidste etape, hvor vinderen af World Series of Poker Main Event 2012 skal findes.

Således startede de 9 spillere finalebordet:

SædeSpillerLandAlderChip Count
1Russell ThomasUSA2424.800.000
2Jacob BalsigerUSA2113.115.000
3Jeremy AusmusUSA329.805.000
4Steven GeeUSA5716.860.000
5Greg MersonUSA2428.725.000
6Jesse SylviaUSA2643.875.000
7Robert SalaburuUSA2715.155.000
8Andras KoroknaiUngarn3029.375.000
9Michael EspositoUSA4316.260.000

Men efter godt 7 timers intens poker, var det den amerikanske trio bestående af Greg Merson, Jesse Sylvia og Jake Balsiger, som klarede sig videre til natten afgørende etape, hvor ejeren af Main Event-armbåndet og $8.531.853 skal findes.

Greg Merson tager rollen som chipleader med 88.350.000 i chips, efterfulgt af Jesse Sylvia med 62.750.000. Aftenens shortstack bliver dermed Jake Balsiger, som også startede nattens finalebord med den anden mindste stack. Men det forhindrede ham ikke i at sende landsmanden, Russel Thomas, på railen som 4. mand, da de to spillere kom all-in før floppet.

Her var Balsiger bedst inde med {a-Spades}{k-Clubs} mod Thomas' {a-Hearts}{9-Diamonds}, som ikke ramte de fem community-cards. Dermed slutter Balsiger med 46.875.000 i chips.

Præmierne er indtil videre blevet fordelt på nedenstående vis, mens de sidste tre placeringer finder sin ejermand i nat:

PlaceringSpillerPræmie
1.???$8.531.853
2.???$5.295.149
3.???$3.799.073
4.Russell Thomas$2.851.537
5.Jeremy Ausmus$2.155.313
6.Andras Koroknai$1.640.902
7.Michael Esposito$1.258.040
8.Rob Salaburu$971.360
9.Steve Gee$754.798

Spillet fortsætter kl. 03.00 i nat dansk tid, og du kan følge den afgørende finale direkte fra vores live-side med løbende opdateringer, eller du købe dig adgang for få dollars på ESPN, hvor du kan streame finalebordet.

More Stories

Hvad mener du?